معرفي نرم افزار سوله پرداز

 

نرم افزار طراحي اتوماتيک سوله، سوله پرداز:
 

معرفي کلي نرم افزار سوله پرداز

سوله ­پرداز، نرم‌افزاري توانمند براي عمليات تحليل و طراحي سوله‌ها است. نرم افزار سوله پرداز اولين نرم‌افزاريست در دنيا که به‌صورت تخصصي براي اين عمليات ساخته ‌شده است. سوله پرداز اين قابليت را دارد که سوله‌هاي چنددهانه با دهانه‌هاي مختلف، سوله‌هاي همراه با بچه سوله، سوله‌هاي داراي سقف قوسي و سوله‌هاي تک‌شيب را تحليل و طراحي نمايد. به‌علاوه قادر به تحليل و طراحي سوله‌هاي داراي طبقه و ستون وسط نيز مي‌باشد.

سوله پرداز تمامي قسمت‌هاي مربوط به سوله را تحليل و طراحي مي‌نمايد به‌طوري‌که کاربر تقريباٌ از انجام هرگونه عمليات دستي و نرم‌افزاري بي‌نياز خواهد بود.

سرعت و دقت در طراحي سوله

با اين نرم افزار مي توانيد با سرعت و دقت، در کمتر از يک ساعت، فايل هاي طراحي بر اساس بهينه ترين حالت با کمترين پرت ورق و همچنين نقشه هاي اجرايي سوله و دفترچه محاسبات آن را در اختيار داشته باشيد.

اصولاً بسياري از اجزاي سوله مثل بادبندها و کف ستون‌ها و پل و حماله جرثقيل و ... به‌صورت دستي و با روش سعي و خطا طراحي مي‌شوند يعني يک مقدار اوليه توسط طراح براي مقاطع فرض و طي محاسباتي کفايت آن بررسي مي‌شود. چنانچه مقطع مفروض قوي باشد در سعي بعدي مقطعي کوچک‌تر و چنانچه مقطع ضعيف باشد مقطعي قوي‌تر کنترل مي‌شود؛ و آن‌قدر اين چرخه (TRY & ERROR) بايستي انجام گيرد تا طراح به مقطع بهينه دست پيدا کند. هر بار عمليات سعي، بسيار وقت‌گير بوده و نياز به محاسبات دستي روي کاغذ به کمک ماشين‌حساب مي­باشد.از اين رو  طراحان از ابتدا سعي را با مقطعي محافظه‌کارانه و با ضريب ايمني بالا شروع مي‌کنند تا حداکثر در سعي دوم به جواب قابل قبولي برسند. مثلاً براي طرح پل جرثقيل (که اغلب توسط مهندسان طراحي نمي‌شود و تجربي ساخته مي‌شود) و يا طرح حماله­هاي جرثقيل چند ساعت طول مي‌کشد تا هر بار سعي به نتيجه برسد.

کاهش دور ريز ورق
سوله پرداز داراي آپشن کاهش حالت دورريز ورق نيز هست. بدين معنا که طول و عرض ورق‌هاي موجود در بازار به برنامه معرفي مي‌شود تا برنامه کاهش دورريز ورق را نيز در طراحي لحاظ کند. يکي از موضوعات بسيار ضروري در طراحي سوله‌ها با توجه به تنوع ابعاد ورق‌هاي موجود در بازار مبحث طراحي بهينه است که طراحي سيستماتيک توسط نرم‌افزار سوله پرداز باعث به حداقل رسيدن دور ريز ورق‌ها و اتلاف سرمايه مي­گردد. همان‌طور که ميدانيم يک سوله ممکن است ازنظر وزن کمترين وزن را داشته باشد ولي طرح آن مناسب تلقي نشود زيرا دور ريز ورق آن زياد است. پس طراح بايد علاوه بر سبک شدن مقاطع سوله دغدغه کاهش دورريز ورق را هم داشته باشد که سوله پرداز امکان اين کار را براي کاربر فراهم مي­کند. پس از طرح سوله برنامه به طرح ساير اجزاي سوله مي‌پردازد و در چند ثانيه آن‌ها را طراحي نموده و براي آن‌ها دفترچه محاسبات و نقشه ارائه مي‌کند.

طراحي جرثقيل سوله
ازجمله قابليت بسيار کاربردي نرم‌افزار سوله پرداز  تحليل و طراحي سوله‌هاي داراي جرثقيل است. طراحي حماله و پل جرثقيل به دليل پيچيدگي روابط و مشکل بودن مدل‌سازي آن نيازمند وقت زياد است. مدل‌سازي دقيق حماله و پل جرثقيل در نرم‌افزار SAP 2000 براي شبيه بودن به حالت واقعي تبحر بسيار زيادي را مي‌طلبد. نرم‌افزار سوله پرداز با استفاده از تجربيات مهندسين باسابقه در اين امر و همچنين تحقيق و بررسي بسيار، در اين زمينه بسيار توانا بوده و حماله و پل جرثقيل را در صورت انتخاب کاربر به‌صورت اتوماتيک،  با دقت بالا طراحي مي‌نمايد. همچنين مي‌توان به بارگذاري دقيق و بسيار آسان آن با نرم‌افزار اشاره کرد.

بارگذاري خودکار سوله
 بارگذاري سوله‌ها براي مناطق مختلف متفاوت مي‌باشد و اين امر به دليل تفاوت بين بارهاي برف و باد و زلزله شهرهاي مختلف است. در سوله پرداز با انتخاب شهري که سوله در آن واقع خواهد شد،  به‌سرعت ضرايب مربوط به باد، برف و زلزله که مربوط به منطقه انتخاب‌ شده است را وارد کرده و به‌صورت اتوماتيک ‌بارها را بر روي مدل سوله قرار مي‌دهد و با دقت بسيار زيادي کنترل مي‌کند.
 

قابليت‌هاي نرم افزار به طور خلاصه :
- سرعت و دقت در طراحي

- قابليت ارزيابي و انطباق طراحي با آيين‌نامه‌هاي مصوب منطقه‌اي

- قابليت طراحي بهينه

- طراحي سوله هاي تا ده دهانه، مدل سازي انواع سوله شامل سوله هاي با سقف قوسي، تک شيب، بچه سوله ي يک طرفه و دو طرفه، ستون مياني، جرثقيل، طبقه و ...

- مدل کردن کامل و دقيق سوله و بارگذاري در برنامه SAP 2000 به طور اتوماتيک ظرف چند ثانيه

- طراحي به روش ASD و LRFD، بارگذاري بر اساس مبحث ششم ويرايش 1392 و آيين نامه 2800 و بر اساس استانداردهاي(A.I.S.C[1]) ،.(M.B.M.A[2])

- خروجي اتوماتيک نرم افزار قدرتمند TEKLA در کمتر از 5 دقيقه

- طراحي پل جرثقيل (تک پل- دوپل )

- طراحي حماله هاي جرثقيل (مفصلي – يکسره )

- امکان مدل سازي اتوماتيک حماله جرثقيل در برنامه SAP 2000

- طراحي فونداسيون ها

- کنترل تنش خاک ، تحت همه حالات بارگذاري

- کنترل برش پانچ ، کفايت آرماتور خمشي ، برش يک طرفه ، UPLIFT و لغزش فونداسيون

- کنترل ضوابط  b/t براي جلوگيري از کمانش موضعي

- طرح اتوماتيک اتصالات سر به سر تيربه تير –  تيربه ستون

- ارائه جدول دقيق و کامل وزن قطعات فولادي

- برآورد وزن فولاد مصرفي پروژه ، وزن ميلگرد و حجم بتن مصرفي و هزينه هاي تمام شده پروژه

- ترسيم نقشه هاي اجرايي سوله به همراه نقشه هاي شاپ تير و ستون

- داراي حالت Lost Option براي کاهش دور ريز ورق،

- کنترل تنش ها و جابجايي سوله توسط برنامه بر اساس آئين نامه فولاد و بارگذاري ايران

- ارائه دفترچه محاسبات براي کليه مراحل طراحي دستي

- طراحي اتوماتيک بادبندهاي سقف و ديوار ، ستون هاي باد و تير نعل درگاه

- طراحي اتوماتيک کف ستون ها (مفصلي – گيردار)

- طراحي بولت ها و کف ستون گيردار تحت همه حالات بارگذاري

- قابليت طراحي مقاطع سوله به صورت خودکار

- انتخاب مقاطع مختلف براي اجزاي  سازه مانند تيرها، ستون هاو....

- بارهاي طراحي و ترکيبات بار: محاسبه پارامترهاي بارگذاري مربوطه به صورت خودکار در هندسه سازه، بدون نياز به محاسبات دستي جداگانه.

 

مهم‌ترين نتايج استفاده ازنرم افزار سوله پرداز:

- بالا رفتن سطح ايمني طرح‌هاي سوله به دليل کاهش احتمالات خطا و دقت در محاسبات.

- کامل بودن طرح براي اجرا و کيفيت طرح که اجراي سوله منطبق با طرح را ممکن مي‌سازد (سوله پرداز نقشه‌هاي برش کارگاهي - شاپ تير و ستون و مقاطع پل جرثقيل را هم ارائه مي‌کند).

- حداکثر صرفه‌جويي در زمان  طراحي پروژهاي صنعتي

- جلوگيري از هدر رفت مصالح و منابع (فولاد و بتن و ...) و ارزان‌تر تمام شدن احداث سازه‌هاي صنعتي و جلوگيري از هدر رفت منابع ملي.

- قابليت برآورد مصالح و هزينه و کاهش ريسک انجام يک پروژه به دليل آگاهي از قيمت و منابع و مصالح لازم و شفاف‌سازي اجراي پروژه و کاهش اختلافات بين کارفرما و مجري پروژه هاو...

 

روند کلي کار با نرم افزارسوله پرداز

 

تماس با ما

اگر برای خرید یکی از بسته های نرم افزار سوله پرداز پرسشی در ذهن دارید یا مایلید با واحدهای پشتیبانی فنی، طراحی سازه ، خرید نرم افزار ارتباط برقرار کنید؛ همین حالا می‌توانید با ما تماس بگیرید

Close